Diecezja Gliwice

Historia i informacje o Diecezji Gliwickiej 

Diecezja gliwicka została erygowana bullą Ojca świętego Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” 25 marca 1992 roku. Z chwilą erygowania diecezji, jej stolicą ustanowiono miasto Gliwice, a kościół parafialny p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła został podniesiony do godności Kościoła Katedralnego. Aktualnie diecezja złożona jest z 156 parafii, w których pracuje 497 kapłanów.

Od 29 grudnia 2011 roku, decyzją papieża Benedykta XVI, pasterzem diecezji ustanowiony został bp Jan Kopiec. Jest drugim w historii Biskupem Gliwickim. Wspierają go dwaj biskupi Seniorzy: bp Jan Wieczorek i bp Gerard Kusz.

W 2015 roku diecezję gliwicką zamieszkiwało około 697 000 osób, z tego ok. 639 000 katolików. 85% ludności diecezji stanowią mieszkańcy miast. Największe miasta w diecezji to Gliwice, Zabrze i Bytom. Pozostałe 15% ludności stanowią mieszkańcy wsi. Ludność wiejska w przeważającej części prowadzi niewielkie gospodarstwa rolne, podejmując jednocześnie pracę zawodową w okolicznych zakładach pracy. 

Gliwice – Tarszisz: „Zbawienie jest u Pana” (Jon 2, 10)

Tarszisz to miejsce biblijne, do którego uciekał Jonasz przed Panem Bogiem, aby nie realizować Bożego planu. Z tej drogi Pan Bóg go zawrócił i posłął do Niniwy, aby wzywał do nawrócenia. Na kanwie historii Jonasza, który w swej relacji do Pana Boga jest bliski każdemu człowiekowi, chcemy wpleść treści, które pomogą nam zrozumieć, że „zbawienie jest u Pana” (Jon 2, 10).

Goście naszej diecezji uczestniczyć będą w przygotowanym programie, na który składać się będą m. in.: wycieczki, zajęcia integracyjne i sportowe, warsztaty, spotkania liturgiczne, dzieła miłosierdzia. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość zwiedzenia zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach czy też jedynej w Europie, autentycznej Kopalni Guido, która pozwala przyjrzeć się pracy górników węgla kamiennego.

Warto zobaczyć:

Pocysterski Zespól Klasztorno-Pałacowy oraz Bazylika MB Pokornej w Rudach

Początki zakonu cystersów sięgają roku 1098, około 1140 roku Cystersi docierają do Jędrzejowa, a w połowie XIII wieku sprowadzono pierwszych zakonników do Rud. Odtąd w tym miejscu pracowali i modlili się cystersi aż do roku 1810. Od 1998 r. klasztor jest własnością Diecezji Gliwickiej. Więcej: www.rudy-opactwo.pl

Sanktuarium MB Lubeckiej w Lubecku/ Lublińca

Pierwsza historyczna wzmianka o kościele w Lubecku pochodzi już z 1342 roku. W 1716 roku na terenie parafii znaleziono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Od tego czasu Lubecko zasłynęło jako miejsce pielgrzymkowe.

Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy w Gliwicach

Miejsce niezwykłe w Gliwicach, w którym znany jest już w 1409 kult cudownego Krzyża. Od 1921 r. gospodarzami są oo. Redemptoryści, którzy przynieśli ze sobą także kult MB Nieustającej Pomocy. To właśnie w tym miejscu, po raz pierwszy w Polsce, została odprawiona Nowenna do MB Nieustającej Pomocy w dniu 23.01.1951 r.