Diecezja Częstochowa

Archidiecezja Częstochowska - historia

Powstanie diecezji datuje się na rok 1925. Archidiecezją stała się w 1992 r. za rządów Jana Pawła II.

Niewątpliwie najważniejszym miejscem w archidiecezji jest Jana Góra. Znajduje się tam Cudowny Obraz Maryi, którego powstanie datuje się na XIV wiek. Obraz ten związany jest z wieloma ważnymi momentami historycznymi, ale jest także świadectwem wielu cudów. Obecnie Jasna Góra jest miejscem wielu pielgrzymek z całego świata.

Ważnym wydarzeniem diecezjalnym były obchody VI Światowych Dni Młodzieży  w 1991 r. właśnie w Częstochowie. Do duchowego stolicy Polskie przybyło wtedy ok 1,6 mln pielgrzymów.

Obecnym arcybiskupem na terenie archidiecezji jest Abp Wacław Depo, który pełni swój urząd od 2012 r. Archidiecezja podzielona jest na 4 rejony duszpasterskie: Częstochowski, Radomszczański, Wieluński i Zawierciański, w których skład wchodzi 36 dekanatów i 313 parafii. Główną świątynią jest Bazylika Archikatedralna im. Świętej Rodziny w Częstochowie.

Atrakcje sakralne

Niewątpliwie najciekawszych zabytkiem jest Jasna Góra, nie mniej jednak cała archidiecezja może zaproponować wiele miejsc godnych odwiedzenia jak chociaż Park Miniatur Sakralnych z rekordowym pomnikiem Św. Jana Pawła II.  Do ważniejszych obiektów sakralnych można zaliczyć także Kalwarię Praszkowską, miejsce wielu przedstawień misteriów pasyjnych oraz Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Matka Boża w Gidlach cieszy sie sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą woród wiernych opinie, że Matka Najświetsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał. 

Dni w Diecezji

Dni w Diecezji będą odbywały się równocześnie w 4 rejonach archidiecezji. W każdym rejonie przewidziany jest bogaty program współtworzony z parafiami oraz wspólnotami działającymi w naszej archidiecezji.  Najważniejszym czasem będzie piątek, który w całej diecezji będzie Dniem Miłosierdzia nastawionym na uczynki miłosierdzia oraz sakrament pokuty i pojednania. Szczytowym momentem będzie sobotni Dzień Jedności, który skupi na wokół Jasnej Góry pielgrzymów i mieszkańców całej Archidiecezji Częstochowskiej. W tym dniu pielgrzymi będą mogli także przejść w krótkiej pielgrzymce na Jasną Górę. Ten dzień niewątpliwie będzie nawiązywał do Światowych Dni Młodzieży z roku 1991, które odbyły się w Częstochowie.

W rejonie częstochowskim w ramach DwD odbywać się będzie Międzynarodowe Forum Młodych współtworzone ze wspólnotą EMMANUEL. Na gości tego rejonu czeka wiele ciekawych konferencji, spotkań i warsztatów.

Czynnie działające wspólnoty

W naszej archidiecezji czynnie działa Ruch Światło Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Szkoła Nowej Ewangelizacji, Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE i wiele innych lokalnych wspólnot.